• Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    So if Myers is human it really makes no sense whatsoever, he should be dead 43 times over. But if you consider him a metaphor for evil itself I guess he really is indestructible and eternal. As always with horror movies you shouldn't analyse them too thoroughly, you should just enjoy the ride. I have to say I really like the lamp stabbing in the throat, it was a nice touch.

    Såatteeee om Myers är en människa så hela storyn…

  • Halloween: Resurrection

    Halloween: Resurrection

    ★★

    Michael has more lives than a cat.

    Michael har fler liv än en katt.

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    Halloween: The Curse of Michael Myers

    ★★★

    Am I drunk or did this make zero sense? True could be said about both. Anyway, I enjoyed it.

    Är jag fullerull eller är detta rätt obegripligt? Kan kanske svara ja på båda alternativen. Underhållande var det i alla fall.

  • 96

    96

    2 hrs boring and then 30 minutes of cheese, butter and string quartets. Not my cup of tea.

    2 timmar pisstråkigt och sen en halvtimma med smör, ost och stråkkvartetter. Inte min kopp te alls.

  • Sardar Udham

    Sardar Udham

    ★★★½

    Really good Indian film. Thankfully it avoids most of the cringy melodrama you often get, this is more a pure drama. Unfortunately its runtime is way too long, and I think my butt fell asleep.

    Riktigt bra indisk film. Man slipper mycket av det melodramatiska smetet som är så vanligt annars, här är det mer ett renodlat drama vi får. Tyvärr för lång för sitt eget bästa, träsmaken börjar sätta in.

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★★

    It's a pretty shit movie, but it doesn't pretend to be Oscar material either, so it's fun to watch. I kept cheering Michael on to kill that annoying kid. And Loomis is prime for the loony bin himself by now, he's hilarious to watch.

    Visst är det en skitrulle, men den låtsas inte vara Oscarsmaterial heller så den är kul att titta på. Jag satt hela tiden och hejade på Michael när han försökte ha ihjäl den störiga ungen. Och Loomis är ju redo för dårhuset själv vid det här laget, så han är störtkul att se.

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★½

    Well hello there, Michael, welcome back!

    Nämen tjena Michael, välkommen tillbaka!

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★

    "Stop it! Stop it! Stop it! Stop it! Stop it! Stop it!"
    Hell yeah! Let's kill all the children!

    Added to my list Movies I loved

  • Akira

    Akira

    ★★

    Don't get the hype, but then I'm not an anime fan either. I was mostly bored and would've enjoyed folding laundry more.

    Fattar inte hypen, men så är jag inte ett anime fan heller. Var mest uttråkad och hade nog haft roligare om jag vikt tvätten istället.

  • It Happened Here

    It Happened Here

    ★½

    Watched with Collab Film Club.

    A film I thought I would like, and I wanted to like, but unfortunately I just found it boring and bland. Can't really say why, it just didn't catch my interest.

    En film jag trodde jag skulle gilla, och ville gilla, men som jag tyvärr mest tyckte var tråkig och intetsägande. Kan inte säga direkt varför, jag fastnade helt enkelt inte bara.

  • My First Summer

    My First Summer

    ★★★★

    First love. The nervousness. The kissing. The swirling emotions. Just lovely and a delight to watch.

    Första kärleken. Kyssar. Svindlande känslor. Helt enkelt underbar och härligt att se.

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★

    Watched with Collab Film Club.
    Added to Movies I loved.

    Trippy Czech version of The Little Mermaid by H.C. Andersen. It's like a theater play you feel your eyes are glued to. Lovely costumes, beautiful singing, a dreamy filter over everything - I truly enjoyed this. Recommended!

    Trippad tjeckisk version av Sagan om den lilla sjöjungfrun av H.C. Andersen. Som en teaterpjäs man har svårt att slita blicken från. Underbara kostymer, vackra sånger, ett drömskt filter över allt - jag bara njuter. Rekommenderas!

    Can be watched on Youtube with English subtitles here.