Tessa has logged 42 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Palace

White Palace

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Possession

The Possession

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City Hall

City Hall

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Toll

The Toll

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry