Sort by

tessie has logged 81 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tipping the Velvet

Tipping the Velvet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Missing

The Missing

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Duchess of Malfi

The Duchess of Malfi

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry