shan has logged 48 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
½
Edit this entry  
24
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
½
Edit this entry  
17
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★
Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gigantic

Gigantic

2008
×
★★
Edit this entry  
14
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Explicit Ills

Explicit Ills

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Light and the Sufferer

Light and the Sufferer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Catfish

Catfish

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
CQ

CQ

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Other Music

Other Music

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry