2013

Teymur Madjderey Teymur Madjderey’s year in review

Teymur’s highest rated films

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Bobcat Goldthwait: You Don't Look the Same Either

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★★

  • Super 8

    ★★★★★

  • Despicable Me 2

    ★★★★½

  • The Hunter

    ★★★★½

  • The Expendables 2

    ★★★★½

  • Stand Up Guys

    ★★★★½

  • Sound City

    ★★★★½

  • Man of Tai Chi

    ★★★★

  • Butter

    ★★★★

  • The Dictator

    ★★★★

  • Bill Burr: You People Are All The Same

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • End of Watch

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Man on Wire

Jan 26

Last Film

The Family

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
37 films
Action
27 films
Thriller
25 films
Crime
22 films
Drama
17 films
Documentary
13 films
Sci Fi
12 films
Adventure
10 films
Mystery
7 films
Family
4 films
USA
66 films
UK
12 films
France
6 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
China
1 film
Austria
1 film
Hong Kong
1 film
India
1 film
English
79 films
Spanish
6 films
French
6 films
German
6 films
Italian
2 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films
Serbian
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 108

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Teymur’s most liked review

Pacific Rim

★★★★★

Best film of the year so far and one of my fav sci-fi films from now on. HOLY MOLY! I wasn't sure what to expect, as I loved everything about the movie already before I went it. The whole team, the idea and so on, but obviously was scare what…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

My Neighbor Totoro
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Grown Ups 2
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Rock Prophecies

Films watched in 2013

  • The Family
  • Despicable Me 2
  • My Neighbor Totoro
  • We're the Millers
  • The Internship
  • 2 Guns
  • Now You See Me
  • The World's End
  • The Hangover Part III
  • World War Z
  • Grown Ups 2
  • Man of Tai Chi
  • R.I.P.D.
  • The Heat
  • The Union: The Business Behind Getting High
  • The Hunter
  • Butter
  • Safety Not Guaranteed
  • Passion
  • Dylan Dog: Dead of Night
  • Solomon Kane
  • The Numbers Station
  • Pain & Gain
  • Bobcat Goldthwait: You Don't Look the Same Either
  • Lewis Black: In God We Rust
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Bill Burr: Why Do I Do This?
  • The Dictator
  • Bill Burr: Let It Go
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • The Place Beyond the Pines
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • The Rum Diary
  • Trance
  • Pacific Rim
  • The Sweeney
  • The Expendables 2
  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III
  • Identity Thief
  • Gregory Crewdson: Brief Encounters
  • Stand Up Guys
  • Get Him to the Greek
  • Silver Linings Playbook
  • Jack Reacher
  • Iron Man 3
  • Wreck-It Ralph
  • Gangster Squad
  • End of Watch
  • The Furious Gods: Making Prometheus
  • Prometheus
  • Killing Them Softly
  • Argo
  • Girl Walks Into a Bar
  • The Tents
  • Side by Side
  • Alex Cross
  • Here Comes the Boom
  • Eames: The Architect & The Painter
  • Straight Outta L.A.
  • Morning Glory
  • Seven Psychopaths
  • Dredd
  • They Call Me Trinity
  • Django Unchained
  • Bukowski - Born into This
  • Sound City
  • Rock Prophecies
  • Skyfall
  • Æon Flux
  • Hobo with a Shotgun
  • Adventureland
  • The Lincoln Lawyer
  • Elektra Luxx
  • Super 8
  • Whores' Glory
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Limitless
  • Killer Elite
  • Blitz
  • Richard Pryor: Live on the Sunset Strip
  • Man on Wire

Highly rated films Teymur missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • 12 Years a Slave
  • Prisoners

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more