2016

Teymur Madjderey Teymur Madjderey’s year in review

Teymur’s highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Woodsman and the Rain

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★★

  • Daft Punk Unchained

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Finding Dory

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Tony Robbins: I Am Not Your Guru

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Spy

Jan 1

Most Watched

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Finding Dory

twice

The Hateful Eight

twice

Last Film

La La Land

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
23 films
Comedy
18 films
Adventure
17 films
Drama
16 films
Sci Fi
11 films
Thriller
10 films
Crime
10 films
Animation
7 films
Mystery
6 films
Family
5 films
USA
42 films
UK
8 films
France
4 films
Japan
3 films
Hong Kong
3 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Luxembourg
1 film
Taiwan
1 film
China
1 film
English
44 films
French
6 films
Spanish
5 films
Japanese
4 films
German
3 films
Italian
2 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films
Russian
2 films
Romanian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Teymur’s most liked review

Spotlight

★★★★★

Perfection. Filmmaking at its best. What a cast. What a story. I really wished, or rather hope, that we still have journalists like these out there. Even though it does not seem like it in todays media world.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Woodsman and the Rain
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2016

  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Secret Life of Pets
  • Suicide Squad
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Bastille Day
  • Finding Dory
  • Star Trek Beyond
  • Sausage Party
  • The Woodsman and the Rain
  • Ghost in the Shell
  • Daft Punk Unchained
  • Our Kind of Traitor
  • The Nice Guys
  • Tony Robbins: I Am Not Your Guru
  • Money Monster
  • Central Intelligence
  • Straight Outta Compton
  • Captain America: Civil War
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Keanu
  • Spectre
  • 10 Cloverfield Lane
  • Lost in Translation
  • Finding Dory
  • The Black Dahlia
  • The Intern
  • Hail, Caesar!
  • Zootopia
  • Point Break
  • The Revenant
  • Spotlight
  • The Hateful Eight
  • The Big Short
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Black Mass
  • Deadpool
  • The Hateful Eight
  • The Martian
  • Inside Out
  • Sicario
  • Attack the Block
  • The Legend of Drunken Master
  • Homefront
  • Hummingbird
  • Kung Fu Jungle
  • Spy

Highly rated films Teymur missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more