Sort by

mare has logged 256 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Le Chef

Le Chef

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Read the review Edit this entry  
21
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rememory

Rememory

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cottage

The Cottage

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
XX

XX

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big

Big

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry