Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slut

Slut

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X

X

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Embrace the Panda: Making Turning Red

Embrace the Panda: Making Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Master

Master

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★½
Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daughters of Witches

Daughters of Witches

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dual

Dual

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Cursed

Cursed

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Edit this entry