Sort by

Manu has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kaiserschmarrndrama

Kaiserschmarrndrama

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eureka

Eureka

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Der Penny-Markt auf der Reeperbahn: Neues vom Kult-Discounter

Der Penny-Markt auf der Reeperbahn: Neues vom Kult-Discounter

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry