Sort by

Manu has logged 45 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leberkäsjunkie

Leberkäsjunkie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sauerkrautkoma

Sauerkrautkoma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dumpling Affair

The Dumpling Affair

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schweinskopf al dente

Schweinskopf al dente

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winterkartoffelknödel

Winterkartoffelknödel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tito and the Birds

Tito and the Birds

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Voice from the Stone

Voice from the Stone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dampfnudelblues

Dampfnudelblues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manic

Manic

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Signal

The Signal

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Siberia

Siberia

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★½
Read the review Edit this entry