Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
An Education

An Education

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Syrinx

Syrinx

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Color Cry

Color Cry

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hen Hop

Hen Hop

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
20
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★★
Edit this entry  
20
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Brazilian Holocaust

Brazilian Holocaust

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boundin'

Boundin'

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Bang Bang

Bang Bang

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry