Sort by

thamela has logged 175 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★
Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Primer

Primer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Once

Once

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blindness

Blindness

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry