Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cars 3

Cars 3

2017
×
Read prior review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stowaway

Stowaway

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry