Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tower

The Tower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Syndicate Sadists

Syndicate Sadists

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
King Creole

King Creole

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ladies in Retirement

Ladies in Retirement

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Depraved

Depraved

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Down Under: Satanic Panic in Australia from Rosaleen Norton to Alison's Birthday

The Devil Down Under: Satanic Panic in Australia from Rosaleen Norton to Alison's Birthday

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pool of London

Pool of London

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Together

Together

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starved

Starved

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Foundry

The Foundry

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zebraman

Zebraman

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie

Barbie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry