Sort by

Thanlis has logged 423 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Undisputed II: Last Man Standing

Undisputed II: Last Man Standing

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
PTU

PTU

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★
Edit this entry  
25
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Felicia's Journey

Felicia's Journey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Call Me Trinity

They Call Me Trinity

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maya at 24

Maya at 24

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Like Rabid Dogs

Like Rabid Dogs

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Book

Black Book

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whipsaw

Whipsaw

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry