Sort by

Thanlis has logged 52 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Madame X: An Absolute Ruler

Madame X: An Absolute Ruler

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Accused of Murder

Accused of Murder

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Geometry

Geometry

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess

The Princess

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deep into the dark waters

Deep into the dark waters

×
★★★
Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Medusa

Medusa

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's Not Silence

It's Not Silence

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lost Bullet

Lost Bullet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Badlanders

The Badlanders

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry