Sort by

Thanlis has logged 44 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
A Kind of Loving

A Kind of Loving

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vesper

Vesper

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Q

Q

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Kansas City

Kansas City

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider

Spider

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X

X

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Penalty

The Penalty

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry