Sort by

Thanlis has logged 48 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whipsaw

Whipsaw

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Down Twisted

Down Twisted

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Shaolin Temple

Shaolin Temple

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girl with Green Eyes

Girl with Green Eyes

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picnic

Picnic

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bim Bam Boom, Las Luchas Morenas

Bim Bam Boom, Las Luchas Morenas

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Edit this entry  
08
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interceptor

Interceptor

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fire Music

Fire Music

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry