Sort by

Thanlis has logged 37 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Undisputed III: Redemption

Undisputed III: Redemption

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Becket

Becket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Ride

Night Ride

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Irish Goodbye

An Irish Goodbye

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Red Suitcase

The Red Suitcase

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ivalu

Ivalu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walking a Tightrope

Walking a Tightrope

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sissi

Sissi

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cosmos

Cosmos

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edge of the Knife

Edge of the Knife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry