Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Key Largo

    ★★★★

  • The Accused

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Firebase

    ★★★½

  • I Walk Alone

    ★★★½

  • Bodyguard

    ★★★½

  • Flesh and Fantasy

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Tinker Tailor Soldier Spy

Jan 18

Last Film

Vice

Dec 26

Genres, countries & languages

Crime
18 films
Action
18 films
Drama
15 films
Thriller
15 films
Sci Fi
15 films
Adventure
13 films
Comedy
11 films
Horror
8 films
Mystery
5 films
Fantasy
5 films
USA
44 films
UK
9 films
Canada
7 films
Japan
3 films
France
3 films
Mexico
2 films
Germany
2 films
China
2 films
Australia
1 film
Norway
1 film
English
48 films
French
5 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Italian
2 films
German
2 films
Xhosa
2 films
Vietnamese
1 film
Latin
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Rules of Ruin
Average weighted rating:

3.1

Films Thanlis watched in 2018

  • Vice
  • The Hangover
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Ralph Breaks the Internet
  • Roma
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Overlord
  • Widows
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Game Night
  • Bad Times at the El Royale
  • Rules of Ruin
  • Archons
  • Zygote
  • Firebase
  • Phantom Thread
  • Unsane
  • Set It Up
  • Ocean's Eight
  • Annihilation
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Marie Antoinette
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Justice League
  • Ant-Man and the Wasp
  • Incredibles 2
  • Upgrade
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Key Largo
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Avengers: Infinity War
  • Pacific Rim: Uprising
  • The Shape of Water
  • The Threat
  • The Accused
  • Bodyguard
  • I Walk Alone
  • The Big Sleep
  • Jealousy
  • Mildred Pierce
  • Flesh and Fantasy
  • Black Panther
  • Shadow of a Doubt
  • Quiet Please, Murder
  • The Maltese Falcon
  • The Cloverfield Paradox
  • Tinker Tailor Soldier Spy

World map

Highly rated films Thanlis is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more