Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • Destroyer

    ★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★

  • Detective Story

    ★★★★

  • The File on Thelma Jordon

    ★★★★

  • Ascension

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 68 Films watched
  • 5.7 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 6

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 22

Genres, countries & languages

Drama
32 films
Action
25 films
Thriller
25 films
Comedy
23 films
Crime
21 films
Adventure
15 films
Sci Fi
13 films
Mystery
9 films
Horror
8 films
Fantasy
6 films
USA
61 films
UK
9 films
Canada
5 films
China
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Sweden
3 films
Mexico
1 film
English
66 films
Spanish
13 films
French
6 films
Italian
6 films
Japanese
6 films
Russian
6 films
German
5 films
Latin
3 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Thanlis’s most liked review

Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

★★½

Really torn by this movie — a lot to love about it, and the stylized hyper-emotive themes worked quite well for me. But that ending did not land neatly.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Lost Island

Films Thanlis watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • 6 Underground
  • The Conversation
  • The Muppet Movie
  • A Face in the Crowd
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • The Good Liar
  • Charlie's Angels
  • The Irishman
  • Lawrence of Arabia
  • Jojo Rabbit
  • Terminator: Dark Fate
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • The Thing
  • Zombieland: Double Tap
  • Hustlers
  • Gemini Man
  • Ascension
  • Lost Island
  • Late Night
  • The Girl in the Spider's Web
  • Fighting with My Family
  • Ready or Not
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Art of Self-Defense
  • Kiki's Delivery Service
  • The Predator
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • BlacKkKlansman
  • Yesterday
  • The Dead Don't Die
  • Booksmart
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Pokémon Detective Pikachu
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Long Shot
  • The Hustle
  • Avengers: Endgame
  • Ace in the Hole
  • Triple Frontier
  • Shazam!
  • Us
  • Captain Marvel
  • Avengers: Infinity War
  • Alita: Battle Angel
  • Touch of Evil
  • Nightfall
  • Killer's Kiss
  • Kiss Me Deadly
  • City That Never Sleeps
  • Pickup on South Street
  • Angel Face
  • The Turning Point
  • Detective Story
  • The Well
  • The File on Thelma Jordon
  • Trapped
  • Polar
  • Serenity
  • Destroyer
  • Glass
  • Children of Men
  • Green Room
  • The Favourite

World map

Highly rated films Thanlis is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Sound of Metal
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more