By week

Jan Dec
  • 508 Films logged
  • 42.3 Average per month
  • 9.7 Average per week
Jan Dec
  • 37 Lists created
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The World of Jacques Demy

Jan 1

Last Film

Tokyo Pop

Dec 31

Diary Milestones

Lost Bullet 2
50th Feb 21
All I Desire
100th Apr 2
L'immensità
150th May 18
The Cannonball Run
200th Jun 15
Ride On
250th Jul 23
Wild Style
300th Aug 6
Battleship Potemkin
400th Oct 22
Alone
500th Dec 28

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
281 films
Comedy
120 films
Thriller
108 films
Horror
105 films
Crime
95 films
Action
91 films
Romance
81 films
Mystery
55 films
Sci Fi
45 films
Fantasy
41 films
USA
222 films
France
70 films
UK
63 films
Germany
41 films
Hong Kong
32 films
Italy
29 films
Japan
29 films
Canada
26 films
Sweden
26 films
South Korea
14 films
English
289 films
French
46 films
Japanese
21 films
Swedish
21 films
Cantonese
19 films
Italian
18 films
Spanish
15 films
Chinese
13 films
Korean
11 films
German
11 films
History
Average 4.03
Western
Average 4.00
War
Average 3.94
TV Movie
Average 3.88
Drama
Average 3.82
Romance
Average 3.81
Crime
Average 3.78
Thriller
Average 3.65
Music
Average 3.65
Animation
Average 3.61
Switzerland
Average 4.50
Poland
Average 4.39
Germany
Average 4.01
France
Average 3.98
Argentina
Average 3.83
Finland
Average 3.82
Mexico
Average 3.81
Japan
Average 3.81
Austria
Average 3.80
China
Average 3.80
German
Average 4.00
French
Average 3.92
Finnish
Average 3.75
Swedish
Average 3.74
Cantonese
Average 3.74
Spanish
Average 3.73
Japanese
Average 3.67
Chinese
Average 3.58
English
Average 3.54

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Bryant’s most liked review

Opponent

Opponent

★★★

The physicality of the film was so good for the first two acts. Payman Maadi uses his body to convey anguish, fear, yearning: it’s a superb performance. That’s necessary, because one level of the story is about Western countries using refugees for their bodies, one way or another. Midway through,…

More reviews

Bryant’s most liked list

The Night Eats the World
The Cabinet of Dr. Caligari
Huesera: The Bone Woman

Hooptober X: Double Trouble

michele_blue and I put our brains together and created the following syncretic Hooptober list. Added restrictions: nothing either of us have seen and there must always be one Carpenter film. Cinemonster's master list is here

Thanlis reviews
michele_blue reviews

Abbreviated categories:

There must be 31 films
6 countries
8 decades…

More lists

Highs and lows

Highest average

High and Low
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Dracula 3000
Average weighted rating:

1.5

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Hanging by a Thread

Rated higher than average Patron

The Limits of Control

★★★★½ vs 3.32

Take Shelter

★★★★★ vs 3.84

Inland Empire

★★★★★ vs 3.85

In the Earth

★★★★ vs 2.86

Mauvais Sang

★★★★★ vs 3.91

Lovely, Dark, and Deep

★★★★ vs 2.93

Rated lower than average Patron

Satanic Panic

½ vs 2.83

The Iron Claw

★★ vs 4.13

The Beast Must Die

vs 2.83

Postcard From Earth

★★ vs 3.56

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

★½ vs 3.01

Barbie

★★½ vs 3.90

Films Bryant watched in 2023

  • Tokyo Pop
  • Ginger Snaps
  • La Ciénaga
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • The Prophecy II
  • The Seventh Continent
  • The War in Heaven: The Making of The Prophecy
  • Once
  • Alone
  • Both Sides of the Blade
  • Fancy Dance
  • Pola X
  • Michael Clayton
  • Dark Waters
  • Brigadoon
  • Paprika
  • Poor Things
  • The Iron Claw
  • Another Round
  • Decalogue III
  • Afire
  • The Prophecy
  • Laura
  • Faces Places
  • Grand Illusion
  • The Trouble with Harry
  • Free Hand for a Tough Cop
  • Fallen Leaves
  • Fårö Document
  • Sanctuary
  • A Better Tomorrow
  • The Wild Bunch
  • The Rapture
  • Fay Grim
  • Eileen
  • Clockwatchers
  • Take Shelter
  • Freaks
  • Battles Without Honor and Humanity
  • The Heroic Ones
  • God Bless America
  • Godzilla Minus One
  • Certified Copy
  • Crime and Punishment
  • No Way Out
  • Fear Street: 1994
  • Decalogue II
  • May December
  • Winter's Bone
  • Have Sword, Will Travel
  • Body Snatchers
  • M
  • Postcard From Earth
  • Venom
  • Lovers Rock
  • Under the Silver Lake
  • The Constant Gardener
  • The Driver
  • A Bittersweet Life
  • Get Carter
  • Duel
  • Raw
  • All Night Long
  • Sneakers
  • The American Friend
  • High and Low
  • The Passion of Anna
  • Fantastic Mr. Fox
  • When Evil Lurks
  • Elevator to the Gallows
  • Subway
  • Time Without Pity
  • The Lady from Shanghai
  • On Dangerous Ground
  • Cop au Vin
  • Lilya 4-ever
  • Victims of Sin
  • Knightriders
  • Accident Man
  • Fat City
  • Tokyo Drifter
  • Baby Face
  • El Conde
  • Decalogue I
  • Lynch/Oz
  • Anatomy of a Fall
  • The Marvels
  • Mad Monkey Kung Fu
  • Tokyo!
  • Carnal Knowledge
  • The Wolf House
  • Cosmopolis
  • Claire's Knee
  • Fingernails
  • Hardcore
  • Poison
  • Disciples of the 36th Chamber
  • You, the Living
  • The Color of Lies
  • Night of the Living Dead
  • Mangrove
  • Anatomy of a Murder
  • The Endless
  • Resolution
  • Light the Fuse… Sartana Is Coming
  • Wild Strawberries
  • Something in the Dirt
  • Possession
  • Battleship Potemkin
  • Mimic
  • Killers of the Flower Moon
  • The Flu
  • The Fury
  • New Nightmare
  • Spiral
  • Hour of the Wolf
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • The Novice
  • Dracula
  • Nightbreed
  • Elemental
  • The Day of the Beast
  • The Exorcist III
  • Once Upon a Time in Uganda
  • Blue Ruin
  • Huesera: The Bone Woman
  • A Separation
  • Faust
  • From the Life of the Marionettes
  • Candyman
  • The Beast Must Die
  • Mississippi Masala
  • The Blood on Satan's Claw
  • Meek's Cutoff
  • Synchronic
  • Phantom of the Paradise
  • Ghosts of Mars
  • The Swan
  • The Night Eats the World
  • Let the Sunshine In
  • The Brides of Dracula
  • The Rat Catcher
  • Salem's Lot
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Le Havre
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • Achoura
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Under the Skin
  • Walkabout
  • Dracula 3000
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Kid with a Bike
  • The Unbelievable Truth
  • The People Under the Stairs
  • Panic in the Streets
  • Satanic Panic
  • Black Sunday
  • The Tower
  • Syndicate Sadists
  • The House That Dripped Blood
  • Spring
  • King Creole
  • Ladies in Retirement
  • Gaslight
  • Johnny Mnemonic
  • Depraved
  • The Devil Down Under: Satanic Panic in Australia from Rosaleen Norton to Alison's Birthday
  • Alison's Birthday
  • Elvis
  • Daughters of Darkness
  • The Dunwich Horror
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Bottoms
  • Chan Is Missing
  • Saraband
  • Henry Fool
  • Pool of London
  • Return to the 36th Chamber
  • Mystery Train
  • Together
  • Safe
  • The Woman in Question
  • Nashville
  • 3 Women
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • The Small Back Room
  • Mystery Men
  • Dog Day Afternoon
  • Phoenix
  • Starved
  • The Foundry
  • Ariel
  • The Misfits
  • Zebraman
  • Barbie
  • Adam's Rib
  • Theater Camp
  • Odd Man Out
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Almost Human
  • Armour of God
  • Five Easy Pieces
  • Polite Society

See all 508

World map

Highly rated films Bryant is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Oppenheimer
  • Perfect Days
  • The Eighth Sense
  • There’s Still Tomorrow

Highly rated with Bryant’s friends Patron

  • The Thing
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Stop Making Sense
  • Jurassic Park
  • Jaws
  • Die Hard
  • Psycho
  • Raiders of the Lost Ark
  • House
  • It's a Wonderful Life
  • Halloween
  • Nashville
  • Parasite
  • Titanic
  • The Shining
  • BEEF
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Killers of the Flower Moon
  • Oldboy
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Exorcist
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Fantastic Mr. Fox
  • Godzilla Minus One
  • The Big Lebowski
  • The Banshees of Inisherin
  • May December
  • Oppenheimer
  • Suspiria
  • Poor Things
  • Scream
  • Past Lives
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • RRR
  • Nope
  • But I'm a Cheerleader
  • Everything Everywhere All at Once
  • Possession
  • Nimona
  • The Holdovers
  • Evil Dead II
  • The Boy and the Heron
  • Bones and All
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Aftersun
  • The Nice Guys
  • John Wick
  • TÁR
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • John Wick: Chapter 4
  • Anatomy of a Fall
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Shiva Baby
  • Decision to Leave
  • Barbie
  • The Fabelmans
  • Return to Seoul
  • Fire of Love
  • Asteroid City
  • Suzume

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more