Sort by

Ese 👉 Víctor has logged 540 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Reputation

My Reputation

1946
×
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Lucky Luciano

Lucky Luciano

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Larry Kramer In Love & Anger

Larry Kramer In Love & Anger

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Baby Face

Baby Face

1933
×
Read the review Edit this entry  
21
Parachute Jumper

Parachute Jumper

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Backfire

Backfire

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cover Up

Cover Up

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Roadkill

Roadkill

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marsha Hunt's Sweet Adversity

Marsha Hunt's Sweet Adversity

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry