RSS feed for laura
  • The Half of It

    ★★

  • A Secret Love

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • All the Bright Places

    ★★

  • Pete Davidson: Alive from New York

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Brahms: The Boy II

    ★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Turning

    ★½

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Last Christmas

    ★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Cindy la regia

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • In the Tall Grass

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★

  • The King

    ★★½

  • Ema

  • Joker

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ½

  • Anima

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★

  • Ma

    ★★

  • Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Chicuarotes

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★

  • I Lost My Body

    ★★½

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★