Sort by

Madelyn has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Betting on Zero

Betting on Zero

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
½
Read prior review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
21
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry