Sort by

josh rosenthal has logged 373 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Operation Grandma

Operation Grandma

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incarnate

Incarnate

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Summer in a Day

All Summer in a Day

1982
×
Read the review Edit this entry  
11
Ulterran

Ulterran

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mercy

Mercy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
White Girl

White Girl

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Monster

The Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ouija

Ouija

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry