Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Odd One Dies

The Odd One Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Love: The Litter on the Breeze

First Love: The Litter on the Breeze

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Returner

Returner

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding Mr. Destiny

Finding Mr. Destiny

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coffee Prince

Coffee Prince

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost and Found

Lost and Found

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Catch-22

Catch-22

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Making of Marie Antoinette

The Making of Marie Antoinette

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tarantula

Tarantula

1955
×
Read the review Edit this entry  
29
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Villains

Villains

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Mary

American Mary

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
Edit this entry  
24
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Driftwood

Driftwood

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry