The_BC has logged 95 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Town

The Town

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Footloose

Footloose

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heaven Is for Real

Heaven Is for Real

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Feast

Feast

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Russian Revolution

The Russian Revolution

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lou

Lou

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Float

Float

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
There Comes a Knocking

There Comes a Knocking

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Team Darryl

Team Darryl

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Team Thor

Team Thor

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Week Of

The Week Of

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Purl

Purl

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BALLiSTIC

BALLiSTIC

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry