Sort by

Colleen has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blessed Event

Blessed Event

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
23
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sparkle

Sparkle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★½
Edit this entry  
13
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★½
Edit this entry  
11
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
05
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rage in Heaven

Rage in Heaven

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Edward, My Son

Edward, My Son

1949
×
★★
Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry