the_dr3am_er has logged 244 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

1950
×
Read the review Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bambi

Bambi

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dumbo

Dumbo

1941
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Farewell

Farewell

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wings

Wings

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry