the_dr3am_er has logged 57 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
Read the review Edit this entry  
09
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Read the review Edit this entry  
08
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Circus

The Circus

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The General

The General

1926
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
½
Read the review Edit this entry