RSS feed for Tyler :^)
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
News from Home

News from Home

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Norbit

Norbit

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Edit this entry  
08
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Project X

Project X

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Every Single Night

Every Single Night

×
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Edit this entry