Sort by

Jenny has logged 481 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Arch of Triumph

Arch of Triumph

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★½
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
23
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
Edit this entry  
20
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Edit this entry  
16
Polizeiruf 110: Tatorte

Polizeiruf 110: Tatorte

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
Edit this entry  
15
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Six of a Kind

Six of a Kind

1934
×
★★★
Edit this entry  
14
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Stranger in My Arms

A Stranger in My Arms

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The 13th Letter

The 13th Letter

1951
×
Edit this entry  
18
Tovarich

Tovarich

1937
×
Read the review Edit this entry  
13
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
Edit this entry  
08
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Edit this entry  
04
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Stavisky...

Stavisky...

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Edit this entry  
01
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★½
Edit this entry  
30
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
★★★
Edit this entry  
29
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
23
Shanghai

Shanghai

1935
×
★★
Edit this entry  
23
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
21
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Edit this entry