Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Read the review Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Read the review Edit this entry  
23
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★
Edit this entry  
23
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paul, Apostle of Christ

Paul, Apostle of Christ

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry