Sort by

Guy has logged 38 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Dark

After the Dark

2013
×
Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trust

Trust

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Mosaic

Mosaic

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Bauer Unser

Bauer Unser

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry & Meghan: A Royal Romance

Harry & Meghan: A Royal Romance

2018
×
★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★½
Edit this entry  
22
The City Without Jews

The City Without Jews

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Things to Come

Things to Come

1936
×
★½
Edit this entry  
16
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Druids

Druids

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
'38 - Vienna Before the Fall

'38 - Vienna Before the Fall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Haider lebt - 1. April 2021

Haider lebt - 1. April 2021

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Taboo

Taboo

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Edit this entry  
02
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Edit this entry