RSS feed for the_narrator
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paul McCartney's Get Back

Paul McCartney's Get Back

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Royal Flash

Royal Flash

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I'm Carolyn Parker

I'm Carolyn Parker

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Dreams

In Dreams

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Quiet American

The Quiet American

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Agronomist

The Agronomist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Trad, Dad!

It's Trad, Dad!

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An Everlasting Piece

An Everlasting Piece

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Butch and Sundance: The Early Days

Butch and Sundance: The Early Days

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry