Sort by

the_narrator has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thirteen Conversations About One Thing

Thirteen Conversations About One Thing

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Water Diary

The Water Diary

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Portrait: Jane Campion and The Portrait of a Lady

Portrait: Jane Campion and The Portrait of a Lady

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinefile: Reel Women

Cinefile: Reel Women

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Assassins

Assassins

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tricked

Tricked

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Results

Results

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Store

The Store

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★½
Edit this entry  
24
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Help!

Help!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Yogi Bear

Yogi Bear

2010
×
Edit this entry  
20
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry