The_Ploughman has logged 179 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Variety

Variety

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry