Samuel has logged 386 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killing

Killing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry