RSS feed for Samuel

Samuel has logged 43 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Detention

Detention

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
19
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fires on the Plain

Fires on the Plain

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
An

An

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Turning Point

The Turning Point

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blackfish

Blackfish

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rurouni Kenshin: Origins

Rurouni Kenshin: Origins

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood and Bones

Blood and Bones

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Fortress

The Fortress

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sekigahara

Sekigahara

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry