RSS feed for Logan2701

Logan2701 has logged 62 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Maelström

Maelström

2000
×
★★½
Edit this entry  
30
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
U-571

U-571

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1919
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fall of the American Empire

The Fall of the American Empire

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Aunt Fanny's Tour of Booty

Aunt Fanny's Tour of Booty

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
SpaceWorld:

SpaceWorld: "A Good Lesson"

2019
×
★★★★½
Edit this entry