• The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★½

    Everyone is such a dick lmao

  • Flying Padre

    Flying Padre

    ★★

    Ok

  • Day of the Fight

    Day of the Fight

    ★★★

    Ok

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★★

    I saw this at the theatre with an intro and a Q&A with Fred Fuchs (godfather 3, the virgin suicides) it was cool to hear some extra trivia, for example the butler was played by a silent film director (who was still trying to be a director) so he took the role for a quick buck and he always hated the role because that's all he was known for afterwards. However he was probably my highlight of the film. I also loved the lead because he was just so sarcastic. This made me really want to watch more classic Hollywood (and more billy wilder)

  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance

    Ghost Rider: Spirit of Vengeance

    ★★½

    A Neveldine/Taylor film without violence is like a tarantino movie without feet. Just not the same.

  • The Reality of #VanLife

    The Reality of #VanLife

    ★★½

    Ok?

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★★

    Shit like this is like my equivalent to my mom enjoying hallmark films. This is genuinely good mind you but I love this shit.

  • Alone Across the Arctic

    Alone Across the Arctic

    ★★★★

    No fancy editing or anything just footage of a dude exploring the wilderness for 4 months condensed into a nice consumable 84 minutes. Good stuff.

  • Gosford Park

    Gosford Park

    ★★★

    I liked quite a lot about this but it iust didnt hold my attention. Hopefully some of Altman's more well known works will interest me more.

  • Tangerine

    Tangerine

    ★★★★½

    Bish

  • Red Cliff

    Red Cliff

    ★★★★

    a guy bodychecked a horse

  • Halloween Homecoming

    Halloween Homecoming

    ★★★½

    Myth was epic in this.