Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
Edit this entry  
23
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scoob!

Scoob!

2020
×
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry