Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★
Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★½
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
20
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★½
Edit this entry  
04
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry