evie has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
20
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★½
Edit this entry  
04
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry