TheBard has logged 290 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Oath

The Oath

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry