TheBard has logged 35 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Basically

Basically

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Beau

Beau

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry