Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
thebatmole

thebatmole

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for thebatmole
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • thebatmole’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall 2023

    ★★★★ Watched 30 Nov 2023

    home | Dave
    (these damn French movies make you wanna go all Literatury Analysis™️ on them)

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga 2020

    ★ Watched 19 Nov 2023

    home | Dave
    (the one star is for Dan Stevens)

  • Rebound

    Rebound 2023

    ★★★½ Watched 21 Oct 2023

    Tokyo - Zurich | alone
    (if you don't like a based-on-real-events underdog sports story then I truly cannot help you in life)

  • Even if This Love Disappears from the World Tonight

    Even if This Love Disappears from the World Tonight 2022

    ★★★½ Watched 21 Oct 2023

    Tokyo - Zurich | alone
    (such a plane movie - sweet and sentimental)

  • Haikyuu!! Movie 4: Battle of Concepts

    Haikyuu!! Movie 4: Battle of Concepts 2017

    ★★★★ Watched 16 Oct 2023

    Tokyo | Dave
    (honestly not as tense as the anime where it felt like a whole season was devoted to this game)

  • Haikyuu!! Movie 3: Genius and Sense

    Haikyuu!! Movie 3: Genius and Sense 2017

    ★★★★ Watched 15 Oct 2023

    Tokyo | Dave
    (you don't understand - I love these boys)

  • Haikyuu!! Movie 2: Winners and Losers

    Haikyuu!! Movie 2: Winners and Losers 2015

    ★★★★ Watched 14 Oct 2023

    Osaka | Dave
    (Oikawa you beautiful bastard)

  • Haikyuu!! The Movie: The End and the Beginning

    Haikyuu!! The Movie: The End and the Beginning 2015

    ★★★★ Watched 14 Oct 2023

    Osaka | Dave
    (when in Japan...)

  • Icarus

    Icarus 2017

    ★★★ Watched 08 Oct 2023

    Hiroshima | Dave
    (I love it when documentaries take a turn due to genuine circumstances, but that was kind of its only part that fascinated me)

  • Mission: Impossible – Fallout

    Mission: Impossible – Fallout 2018

    ★★★★ Rewatched 05 Oct 2023

    Zurich - Tokyo | alone
    (aww the cute IMF message after posting a review of a MI film on here? glad I watched two of them so I can talk about it here)

  • Mission: Impossible – Rogue Nation

    Mission: Impossible – Rogue Nation 2015

    ★★★★ Rewatched 04 Oct 2023

    Zurich - Tokyo - alone
    (I find watching Tom Cruise movies on planes oddly soothing)

  • A Haunting in Venice

    A Haunting in Venice 2023

    ★★★½ Watched 30 Sep 2023

    Capitol | Ramona
    (my favourite of these so far even if the cinematography flourishes bordered on the ridiculous)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 47

Review Tags

23
  • dave
  • cinema
  • ramona
  • may
  • sara
  • adina
  • anouk
  • sarah
  • astrit
  • james
  • alan
  • olivia
  • viola
  • yannick
  • zoe
  • chris
  • nadine
  • jeanne
  • sili
  • mirjam
  • denise
  • eden
  • kerry
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Select your preferred poster
Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro