• Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

    Great 2nd instalment.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

    They all look so young.

    Perhaps the ultimate Young Child’s movie of the modern era.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★

    Always struggled with mathematics at school. This film reminds me of how much it made my  brain hurt. A bit too advanced for me

    Still enjoyed all the same.

  • Cast Away

    Cast Away

    ★★★★½

    Has become somewhat of a classic film. 
    Always watch it when it’s on tv

  • Denial

    Denial

    ★★★½

    Rachel Weisz relatively easy role for her. Playing a women out to prove the Jewish holocaust.happened She is up against intellectual author David Irving (Timothy Spall) who controversially made comments about holocaust never happening

  • The Hangover Part II

    The Hangover Part II

    ★★★½

    Found time to watch half a movie

  • Mary

    Mary

    ★★½

    Not completely bad but been better horror films set in the middle of the ocean. Dead Calm still my favourite 

    Emily Mortimer sometimes she is really annoying but then again I’ve loved some films she has been in

    Gary Oldman Has been in better films also

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    One of my most anticipated films since Daniel Kaluuya Oscar winning  glory for Best Supporting Actor. 
    Taken me a while to watch 



    Black Panthers have always been a fascinating power driven Org. 

    Perhaps this film wasn’t as great as I expected. Watch the Black Gestapo loved that film

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    Relentless and packed with powerful punches one after the other.

    Scene on the bus will go down as one of the best few minutes of action ever staged. 

    Great movie perhaps even better than John Wick

  • Red Desert

    Red Desert

    ★★★★★

    What more can you really say about the superb look of this famous movie. A highly regarded film by critics for its artistic merit. Antonionis first film in colour was generally an experiment for him to explore the use of colour.  Very striking imagery ..Film setting is Ravenna, Northern Italy an industrial  area in the early 1960’s . A seaport town with factories . Antonioni made use pastel and grey colours to bring new life to a rather dull location.…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    Watched this twice in the space of a day. Really trying to work out the complexities of both central characters. 

    Maud has committed herself to becoming a faithful or religious fanatic after a tragic incident involving a patient.

    Amanda a dying middle aged woman who was a great dancer on stage but a very difficult person to strike a friendship with. 

    Maud takes a job to care for her as a live in nurse. Ultimately Maud tries to save Amanda  her to a higher spiritual place before she dies. Certain events take place that ultimately come to a very vivid and crazy ending .

  • Unraveling Athena

    Unraveling Athena

    ★★★

    Being a fan of women’s tennis particularly more in the 80’s and 90’s found this to be a nice reminder of some of the former and current champions of the game. 

    One of first crushes as a teen was Chris Evert. Probably my favourite female player of all time. How many times Navratilova beat her in Grand Slam Finals was frustrating but on the odd occasion she would find something to win

    Didn’t really find this inspiring at all. Steffi Graf I wish had of been interviewed. She was far and away the best player of all time in my opinion