Sort by

A.A. has logged 127 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Next Time I'll Aim for the Heart

Next Time I'll Aim for the Heart

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Romance

Romance

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Adventures on the New Frontier

Adventures on the New Frontier

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Salvatore Giuliano

Salvatore Giuliano

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Film

Film

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Them

Them

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Account

Final Account

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry